Nové proboštství rekonstrukce a dostavba
Od roku 2016 připravovala Metropolitní kapitula projekt rekonstrukce budovy Nového proboštství na náměstí U sv. Jiří, který jí byl jakožto zlomek jejího historického majetku v areálu Pražského hradu toho roku vrácen, samotnou realizaci rekonstrukce a dostavby objektu zahájila kapitula v roce 2020. V roce 2023 byly stavební práce úspěšně dokončeny, objekt byl zkolaudován a slavnostně požehnán arcibiskupem pražským Mons. Janem Graubnerem za účasti prezidenta republiky Petra Pavla, kanovníků metropolitní kapituly a dalších hostů. V prosinci 2023 bylo veřejnosti zpřístupněno nádvoří objektu a západní přístavba, ve které se nachází kavárna. Postupně budou pro veřejnost otevřeny i východní přístavba a obchod v přízemí historické budovy.
Objekt Nového proboštství byl vystavěn na zakázku pražské metropolitní kapituly dómským stavitelem Josefem Mockerem ve II. polovině 19. století na místě tří starších budov a až do roku 1948 sloužil jako rezidence kapitulního probošta. Poté byl kapitule státem zabaven, až do jeho navrácení kapitule chátral a byl užíván pouze utilitárně jako technické zázemí Pražského hradu. V 60. letech 20. století byla stržena jeho dvorní hospodářská křídla, nádvoří bylo odděleno od parkánové zdi hlubokým výkopem a počítalo se dokonce s úplnou demolicí celého objektu.
Po navrácení budovy zahájila Metropolitní kapitula intenzivní přípravnou činnost, která zahrnovala geodetické zaměření celého objektu, archivní průzkumy, podrobný stavebně-technický průzkum, tvorbu zadání, výběr projektanta a zpracování všech stupňů projektové dokumentace a vyřízení všech povolení a správních rozhodnutí. Generálním projektantem se stala společnost Studio acht, spol. s r.o., vedená zkušeným architektem Václavem Hlaváčkem. Souběžně však musela kapitula vyvinout značné úsilí pro zajištění finančních prostředků, neboť veškeré náklady související s rekonstrukcí hradila výhradně z vlastních zdrojů, tj. z prostředků získaných její hospodářskou činností. Na jaře roku 2020 zahájila kapitula výběr zhotovitele, kterým se stala zkušená brněnská společnost Archatt, s.r.o., která již dříve úspěšně realizovala řadu stavebních zakázek v areálu Pražského hradu.
V rámci rekonstrukce byla v první řadě zachráněna samotná stavební podstata objektu. Byly sanovány statické poruchy, řešeno odvlhčení zděných konstrukcí pomocí provětrávaných kanálů, provedena komplexní rekonstrukce krovu včetně bednění, pokládka nové hydroizolace a nové břidlice v kombinaci černá a šedozelená, replikující původní závěskový motiv. Byla provedena rovněž replika původní omítané severní dvorní fasády, ze které se dochovaly pouze nesoudržné fragmenty. Jižní fasáda, tvořená režným cihelným zdivem s kamennými prvky, byla vyčištěna, bylo opraveno spárování a doplněny všechny chybějící kamenné i cihelné zdící prvky. Veškeré klempířské, kovářské a pasířské prvky byly opraveny nebo nahrazeny replikami, bylo obnoveno zlacení makovic a hrotnic a v neposlední řadě byla provedena také oprava soklu.
V interiérech budovy byla většina původních prvků zachráněna a zrestaurována. Podařilo se zachránit a zrestaurovat téměř všechny interiérové dveře včetně původních povrchových úprav, stejně tak okna včetně kazetového obložení a okenic kromě vnějších dolních křídel, která byla nahrazena přesnými replikami. Podařilo se zachránit a obnovit oba dřevěné kazetové stropy v prvním patře budovy a většinu původních dřevěných parket. Barevné řešení stěn vychází z archivních průzkumů a porovnání Mockerovy plánové dokumentace s nálezy fragmentů původní výmalby na místě. Kompletně bylo replikováno barevné řešení stěn hlavního schodiště se šablonovou výmalbou a malířská výzdoba stropu jihozápadní rohové místnosti v prvním patře budovy. Restaurována byla také dochovaná kachlová kamna a byla zpět osazena obnovená původní vstupní i dvorní vrata. Objekt byl rovněž vybaven novými rozvody inženýrských sítí, které zcela chyběly nebo byly v havarijním stavu. S ohledem na zachování neporušené historické hmoty stavebních konstrukcí byly pro vedení inženýrských sítí využívány výhradně staré komínové průduchy a podlahové kanály.
Na místě původních dvorních hospodářských křídel byly v souladu s podmínkami památkové péče postaveny dvě novostavby respektující objem a tvar původních již dříve zbořených hospodářských budov. Nosným skeletem novostaveb jsou ocelové konstrukce, obvodový plášť je řešen jako lehký se zavěšeným obkladem střech i stěn zhotoveným z pískovcových desek. Příkop oddělující parkánovou zeď od nádvoří byl zastropen a nádvoří bylo opět propojeno s parkánovou zdí, kde vznikla vyhlídka do Jeleního příkopu a na Míčovnu Pražského hradu. Na nádvoří byla položena nová dlažba z mrákotínské žuly a byla zhotovena kašna s obeliskem a vykonzolovanou vyhlídkou dle návrhu hlavního architekta rekonstrukce Václava Hlaváčka, na kterém se podílel i současný děkan kapituly Ondřej Pávek. Kašna a vyhlídka jsou situovány v místě navrhovaného dřevěného altánku, který se objevil v Mockerově plánové dokumentaci, nikdy však nebyl realizován. Na přelivu kašny jsou z bronzu zhotovena jména tří hlavních patronů katedrály sv. Víta v latinském jazyce – Wenceslaus, Vitus, Adalbertus (Václav, Vít, Vojtěch). Hlavní osa budovy procházející průjezdem přes kříž v obelisku směřuje k Levému Hradci a Budči, místům, kde byl sv. Vojtěch zvolen druhým pražským biskupem a kde byl vychováván hlavní patron české země sv. Václav. Na kamenných deskách za kašnou je napsána báseň probošta metropolitní kapituly Jana Lebedy vzývající sv. Vojtěcha.
V rámci stavebních prací provedl Archeologický ústav Akademie věd ČR záchranný archeologický výzkum a kapitula zajistila záchranu a konzervaci vzácných archeologických nálezů, zejména zdiva pozdně gotické hrady vybudované Benediktem Rejtem za vlády Jagellonců a dalších fragmentů převážně gotických a renesančních objektů, které byly odborně ošetřeny, zakonzervovány a zdokumentovány.
Jedná se tak o ojedinělou ukázku stavebních prací, které znamenaly záchranu a obnovu zcela unikátního objektu známého architekta Josefa Mockera a zároveň o dostavbu torza do nedávna zchátralé budovy v areálu Pražského hradu.